Samorządowe Przedszkole nr 2

Oferta edukacyjna

Przedszkole czynne jest w godzinach od 6:30 do 17:00. Placówka posiada pięknie urządzone sale dla dzieci, wyposażone w nowoczesny sprzęt i zabawki, własną kuchnię oraz duży, ogrodzony ogród zapewniający miejsce zabaw, jak również wypoczynek o każdej porze roku.

Priorytetem w naszej placówce jest bezpieczeństwo dzieci. Posiadamy zabezpieczone drzwi, otwierane kodem dostępnym wyłącznie dla rodziców i personelu przedszkola. Bramka wejściowa usytuowana bezpośrednio przy ulicy Twardowskiego również jest zabezpieczona w sposób niedostępny dla dzieci. Podział ogrodu na część dla starszych i młodszych pozwala na bezpieczną zabawę w dostosowanych do wieku dziecka warunkach. W naszym przedszkolu dzieci są bezpieczne, uśmiechnięte i zadowolone, a dzięki różnorodnym zabawom i ćwiczeniom poznają i odkrywają otaczający świat na miarę swoich potrzeb i możliwości.

Przedszkole posiada sześć przestronnych i wyposażonych odpowiednio do wieku dziecka sal edukacyjnych.

Mamy bogatą i ciekawą ofertę edukacyjną. Prowadzimy działania prozdrowotne, proekologiczne, opiekujemy się dziećmi wymagającymi wsparcia w współpracy z poradnią, rozwijamy zdolności i zainteresowania poprzez udział w kółkach zainteresowań, promujemy umiejętności dzieci
w środowisku lokalnym (strona internetowa, wystawy, występy artystyczne, konkursy na skalę ogólnopolską), dbamy o całościowy rozwój dziecka oraz wzbogacamy formy współpracy z rodzicami. Organizujemy uroczystości, spotkania integracyjne czy zajęcia otwarte.

W pracy z dziećmi korzystamy z najnowszych programów nauczania oraz wypracowanych własnych metod i form. Wszystkie proponowane przez nas rodzaje zabaw i zajęć są ze sobą integralnie powiązane. Obejmują zabawy i zajęcia rozwijające mowę, myślenie, samodzielność, kreatywność, aktywność muzyczną, plastyczną, techniczną, motoryczną oraz zdrowotną. Nauczyciele z naszego przedszkola prowadzą rytmikę i język angielski. Korzystają też z własnych programów autorskich takich jak:

• „Bawimy się w czytanie” dzięki któremu dzieci od najmłodszych lat wstępują poprzez zabawę w świat liter, co ułatwia naukę czytania w późniejszym etapie,
  • „Dobrze mieć małą Ojczyznę” dzięki któremu dziecko integruje się ze środowiskiem i dziedzictwem kulturowym miasta Krakowa jak i jego okolicami poprzez wzbogacanie wiedzy na skutek rozbudzania własnej aktywności.
    Prowadzimy również koła zainteresowań takiej jak:
  • szachy
  • sensoryka
  • mała matematyka
  • plastyka
    Proces dydaktyczno-wychowawczy realizujemy poprzez metody i techniki aktywizujące:
  • elementy metody aktywnego słuchania muzyki wg Batti Straus
  • elementy metody nauki czytania Glena Domana
  • zajęcia matematyczne z elementami programu „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej
  • pedagogika zabawy Klanza
  • metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz
  • metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
  • bajkoterapia
  • muzyka relaksacyjna

Proponujemy także wydarzenia cykliczne:

• przedstawienia teatralne (współpracujemy z profesjonalnymi artystami )
  • zajęcia ceramiczne
  • warsztaty ekologiczne
  • raz w miesiącu organizujemy  święta jak naprzykład: Święto Pszczoły lub Święto Jeżyka. W takim dniu w przedszkolu organizowane sią różne aktywności i atrakcje z określonego tematu. Zachęcamy do obejrzenia relacji w zakładce wydarzenia.

Ponadto organizujemy:

• zajęcia kulinarne
  • spotkania z ciekawymi ludźmi, przedstawicielami różnych profesji
  • żywe lekcje przyrody (pokaz żywych, egzotycznych zwierząt)
  • wycieczki edukacyjno-krajoznawcze
  • współpracę ze Szkołami Podstawowymi
  • uczestnictwo dzieci w konkursach, przeglądach i zawodach o zasięgu lokalnym jak i ogólnopolskim
  • uroczystości przedszkolne i rodzinne, imprezy okazjonalne, np.: Pasowanie na przedszkolaka, Dzień babci i Dziadka, Święto Rodziny, Dzień pluszowego misia, Andrzejki, Mikołajki wiele innych.
    Od wielu lat współpracujemy z Radą Dzielnicy VIII Dębniki organizując ogólnopolski konkurs plastyczny pod hasłem ” Smok Wawelski w oczach dziecka”

Ponieważ pracujemy w gronie wykwalifikowanych oraz kreatywnych nauczycieli, specjalistów o wielokierunkowym wykształceniu, nasi wychowankowie rozpoczynają z sukcesem i bez stresu naukę w szkole podstawowej a to sprawia, że odważnie wkraczają w „dorosły świat”.